Alimenty

Ustalanie wysokości alimentów zależy od kilku kluczowych elementów. Wysokość dochodu rodzica, sposób podziału majątku, a może wiek dziecka? Warto rozwiać wątpliwości.

Osoby, które decydują się na rozwód i wystąpienie o alimenty na dziecko od drugiego z małżonków, muszą liczyć się z tym, że ich obowiązkiem jest dokładne oszacowanie kosztów utrzymania ich dziecka lub dzieci. Po pierwsze należy ustalić, co wlicza się do takich kosztów.

Koszty utrzymania dziecka

Najważniejsze jest ustalenie potrzeb dziecka. Podczas rozwodu mamy do czynienia z tzw. postępowaniem dowodowym. Trzeba być przygotowanym, że sąd poprosi rodzica o przedstawienie kosztów utrzymania dziecka. Co wlicza się do kosztów utrzymania dziecka? Przede wszystkim wyżywienie: posiłki w domu oraz w przedszkolu/szkole (im dziecko jest starsze, tym koszty te są zazwyczaj wyższe), konieczność stosowania specjalnej diety lub przyjmowania tylko określonych produktów etc.

Inne koszta to np. ubrania, kosmetyki i higiena, leczenie, dojazdy i inne wydatki. Należy podkreślić, że kwestia ustalenia wysokości alimentów jest indywidualna i różna dla konkretnego dziecka. Przy ustalaniu, ile i jakie elementy należy wliczyć w koszta utrzymania dziecka, warto poprosić o pomoc adwokata. Pełnomocnik podczas rozmowy z nami wyjaśni, jakie konkretnie rachunki, faktury itp. należy dołączyć, a także podpowie, co jeszcze warto doliczyć, a czego nie należy wliczać jako przesłanki wyznaczającej wysokość alimentów. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy dziecko chore lub niepełnosprawne.

Czy wysokość alimentów może się zmienić?

Oczywiście. Wysokość alimentów może się zmieniać wraz ze zmieniającymi się potrzebami naszego dziecka. Potrzeby dziecka, a co za tym idzie – koszty jego utrzymania, rosną wraz z wiekiem. Wysokość obowiązku alimentacyjnego może zatem ulec zmianie. Inną kwestią jest to, że zmiana wysokości alimentów zależy też od wysokości dochodu rodzica.

Kwestia alimentów jest bardzo szeroka i często skomplikowana. Niniejszy wpis stanowi jedynie przybliżenie podstawowych spraw, o których należy pamiętać. Jak już podkreślałam, każda sprawa jest indywidualna, inna, dlatego do każdej należy podjeść w sposób wyjątkowy. Doświadczony adwokat pozwoli uniknąć sądowych przepychanek, które na pewno nie pomogą w odzyskaniu równowagi i spokoju po rozwodzie.

Przed Tobą sprawa o alimenty? Szukasz doświadczonego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!

Alimenty, alimenty Konin, adwokat alimenty Konin

Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz