Co to jest dozór elektroniczny?

Co to jest dozór elektroniczny? Czym jest założenie komuś tzw. bransoletki lub obrączki? Czym jest dozór policji?
Jak najczęściej wyobrażamy sobie przestępców? Gdybyśmy mieli przeprowadzić krótką ankietę wśród ludzi, którzy nie mają konfliktów z prawem, to z pewnością większość skojarzeń byłaby podobna. Szemrana powierzchowność człowieka i wyrok więzienny – to najczęściej pojawiające się atrybuty w naszych stereotypowych wyobrażeniach. Wyobraźmy sobie jednak, że codziennie spotykamy w niektórych miejscach publicznych osoby, które mimo tego, że mają uprawomocniony wyrok na skutek jakiegoś wykroczenia, nie odbywają tradycyjnej kary więziennej.

Po czym poznać takiego delikwenta? Przede wszystkim po bransoletce, która obecna jest zazwyczaj nad stopą lub na nadgarstku skazanego na eksternistyczne więzienie. Na czym takie odbywanie kary polega? Co to jest dozór elektroniczny? Gdy odbywamy karę w systemie dozoru elektronicznego, musimy przebywać w mieszkaniu, które ustali nam sąd. Wychodzić  z niego możemy jedynie we wskazanych przez sąd godzinach. Najczęściej opuszczanie domu w tej sytuacji związane jest z wykonywaniem pracy poza miejscem zamieszkania.  

Jakie warunki ma dozór elektroniczny?

Zdrowy rozsądek podpowiada  nam, że więzienie domowe raczej nie jest dla przestępców niebezpiecznych. Nad więźniami, którzy mają na sumieniu morderstwa, gwałty i inne ciężkie wykroczenia trzeba przecież sprawować bezpośrednią kontrolę. Są oni bowiem niebezpieczni dla środowiska. Co do ,,łagodniejszych” skazanych i tych, którzy nie odbywają długiej kary więziennej przewidziana jest alternatywa w formie dozoru elektronicznego, który nazywamy też dozorem stacjonarnym. Do momentu rozpoczęcia w Polsce stanu pandemii (marzec 2020), dozór elektroniczny przysługiwał nam, kiedy na mocy uprawomocnienia wyroku musieliśmy odbyć karę więzienną nieprzekraczającą 1 roku pozbawienia wolności. Nowelizacja prawna zatwierdziła jednak zmiany w tym zakresie, a ustawodawcy złagodzili dotychczas obowiązujące nas przepisy. Obecnie zatem możemy jako skazani na rok i sześć miesięcy pozbawienia wolności mieć pozwolenie na mocy wyroku sądu penitencjarnego na dozór elektroniczny. Mówi o tym kodeks karny wykonawczy, a zwłaszcza art. 43la § 1. Oprócz tego musimy spełnić następujące warunki:

– mamy stałe zameldowanie;

– osoby pełnoletnie, które współdzielą z nami lokum wyrażają zgodę na nasze stacjonarne więzienie w warunkach domowych;

– warunki techniczne pozwalają na dozór elektroniczny

Kto może dostać o dozór policyjny?

Warto wiedzieć, że o więzienie stacjonarne możemy ubiegać się zarówno w przypadku, kiedy już odbywamy karę więzienną tradycyjną oraz gdy jeszcze nie zapadł wyrok. Wnioskować o dozór elektroniczny musimy do sądu penitencjarnego naszego okręgu. Najlepiej robić to za pośrednictwem adwokata, który w naszym imieniu przygotuje poprawnie sformułowane pismo. Wówczas możemy mieć pewność, że nie pominiemy żadnych informacji i argumenty będą dla sądu przekonywujące, a sprawa zakończy się szybko i pomyślnie. Co ciekawe, o dozór elektroniczny możemy wnioskować również w przypadku, kiedy wynajmujemy mieszkanie. Pamiętajmy jednak, że jeśli mieszkamy gdzieś w domu na wsi wśród pól i lasów, to wówczas możemy borykać się z trudnościami technicznymi. Nasz odbiornik może na przykład nie odbierać sygnału z nadajniku, za co odpowiada zbyt słaby zasięg. Trudno jednoznacznie ocenić technikom, czy miejsce, w którym odbywać będziemy stacjonarną karę więzienną będzie bez uchybień.

Przed Tobą sprawa karna? Szukasz dobrego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Szukasz adwokata od spraw spadkowych? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!


Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz