Jak odrzucić dług spadkowy po terminie?

Jak odrzucić dług spadkowy po terminie?

Kierując się  kodeksem cywilnym musimy zdać sobie sprawę, że jeśli staliśmy się wskutek śmierci krewnego jego spadkodawcami, to naszym zadaniem jest złożenie oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Musimy dopełnić tego obowiązku do miesięcy od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o spadku. Takie oświadczenie składamy sądownie lub notarialnie i powinniśmy poprzedzić je działaniami, które pozwolą nam ocenić stan rzeczywisty spadku. Do 18 października 2015 roku niezłożenie takiego oświadczenia było równoznaczne z dziedziczeniem spadku wprost. Co to oznaczało w praktyce?

Wskutek dziedziczenia na mocy prawa spadku wprost, przejmowaliśmy oprócz aktyw wszelkie ewentualne zaległości finansowe spadkodawcy. Oznaczało to również konieczność uregulowania długów spadkodawcy z własnych funduszy, co przysparzało ludziom znacznych kłopotów. Pojawiały się również w takich przypadkach uzasadnione pytania odnośnie do kwestii sprawiedliwości w takich przypadkach: Czy możemy przejmować czyjąś odpowiedzialność finansową? Chyba nie ma osoby, która nie zareagowałaby frustracją na postawienie siebie w takiej sytuacji. Jak odrzucić dług spadkowy po terminie? Istnieje obecnie sposób na uniknięcie niemiłej odpowiedzialności finansowej, którą zgotował nam zmarły krewny. Od 18 października 2018 roku brak złożenia oświadczeń o odrzuceniu lub przyjęciu spadku w wyznaczonym terminie oznacza przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Temu zagadnieniu poświęciliśmy już nieco uwagi w jednym z artykułów na blogu. Dla oceny stanu prawnego spadku najważniejszą rolę odgrywa data zgonu krewnego.

Inne możliwości uniknięcia konsekwencji niezłożenia oświadczenia odnośnie do przyjęcia lub odrzucenia spadku w wyznaczonym terminie

Jeśli nie złożyliśmy wymaganego oświadczenia to mamy możliwość skorzystania z pomocy prawnej. Musimy jednak udowodnić, że zrobiliśmy wszystko, by poznać faktyczny stan majątku spadkowego. Do okoliczności łagodzących zaliczyć tutaj można:

– zatajenie przez spadkodawcę swojej rzeczywistej sytuacji finansowej, w tym długów;

– przewlekłe nieutrzymywanie relacji ze zmarłym krewnym;

– permanentne utrudnienia w podtrzymywaniu kontaktu ze spadkodawcą (np. z powodu wyjazdu za granicę, przeprowadzki, rozluźnienia relacji wskutek kłótni).

Pamiętajmy jednak, że powyższe okoliczności musimy udowodnić przed sądem, choćby za sprawą dowodów na przeprowadzkę czy powołania świadków. Naszym obowiązkiem jest też w tych okolicznościach złożenie wniosku o uniknięciu odpowiedzialności niezłożenia oświadczenia o odrzuceniu lub przyjęciu spadku w przewidzianym terminie.. Ponadto sąd musi przyjąć to oświadczenie odnośnie do całkowitego odrzucenia spadku.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas procedury dziedziczenia?

Zaznaczyć warto, że kwestia dziedziczenia inaczej wygląda w przypadku małżeństwa. Również inaczej są traktowane ewentualne zaległości finansowe współmałżonka. Okazuje się, że odpowiedzialność ponosimy jedynie za długi, które małżonek zaciągnął na potrzeby gospodarstwa domowego. Wynika z faktu solidarności z czynami współmałżonka i faktu, że sami z tych pieniędzy – siłą rzeczy –  korzystaliśmy. Okazuje się, że i w takim przypadku przysługuje nam możliwość uchylenia się od takich zobowiązań. O tym traktować będzie odrębny artykuł. Długi spadkowe ulegają przedawnieniu w zależności od typu zadłużeń. Jeśli jest to bank, dług wygasa po 3 latach. Gdy jednak przedstawiciel banku złoży sprawę do sądu i zostanie wydany wyrok, to termin tym samym mamy wydłużony o kolejne 6 lat. Pamiętajmy, że sześcioletni termin obowiązuje nas w przypadku wszystkich sądowych nakazów zapłaty. Dotyczy to ponadto każdej kwoty, którą jesteśmy winni wierzycielowi. Jeśli zatem wierzyciele nie podjęli żadnych działań odnośnie do odzyskania pieniędzy, dług możemy uznać za unieważniony. Miejmy na uwadze fakt, że jeśli zdążyliśmy spłacić wierzycielowi dług naszego przodku, a ten został wskutek upływu czasu przedawniony, to nie możemy ubiegać się o oddanie tych pieniędzy. Pilnujmy więc tych spraw!

Przed Tobą sprawa o spadek? Szukasz dobrego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Szukasz adwokata od spraw spadkowych? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!

Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz