Podwyższenie alimentów

Kiedy możemy się starać o podwyższenie alimentów?

Jeśli udało nam się sądownie wyegzekwować alimenty na dziecko, to warto wiedzieć, że ich wysokość może ulegać zmianie na przestrzeni lat. Obie strony mają pełne prawo do ich obniżenia i podwyższenia. Kiedy i jak możemy się ubiegać o podwyższenie alimentów? Przede wszystkim, takie żądanie musimy skierować do sądu w formie pozwu. Możemy spodziewać się pozytywnego rozpatrzenia tylko wtedy, kiedy sprecyzujemy w nim odpowiednie argumenty i je odpowiednio udowodnimy. O podwyższenie alimentów możemy zabiegać przede wszystkim w sytuacji, kiedy od czasu minionego wyroku zmianie uległy:

  • udokumentowane zwiększone potrzeby dziecka, które zostało przez nas uprawnione do alimentów;
  • zarobki i  każde dodatkowe dochody lub własność majątkowa rodzica, który uiszcza alimenty.

W trosce o dobro dziecka, żądajmy podwyższenia alimentów!

W celu dobrego zobrazowania omawianej kwestii prawnej, rozważmy sytuację, w której rodzicowi płacącemu alimenty zmianie na lepsze uległy kwestie majątkowe i zarobkowe.  Dlaczego w zaistniałych sytuacjach nasze dziecko miałoby mieć wciąż tę samą kwotę alimentacyjną, podczas gdy jego rodzicowi żyje się dostatniej? W takiej sytuacji wręcz uzasadnionym żądaniem jest złożenie pozwu przez stronę, która pozostała przy dziecku o podniesienie kwoty alimentów. Przykładów na polepszenie statusu majątkowego jest wiele, na przykład:

– spłacenie kredytu;

– zakończenie kosztownego nierefundowanego leczenia lub rehabilitacji;

– wygranie na loterii;

– przyjęcie spadku lub darowizny;

– otrzymanie podwyżki w pracy wskutek awansu lub zmiany pracy. Miejmy na uwadze fakt, że dla Sądu nie jest istotne tylko to, jakim dochodem miesięcznym dysponuje rodzic płacący alimenty. Ważne jest również to, jakie realne zdolności i możliwości ma taki rodzic i czy w pełni wykorzystuje ku temu swój potencjał. Nie możemy dopuścić do tego, by osoba uchylała się od obowiązku alimentacyjnego bazując na chorobie, którą – co prawda przeszła – lecz z której została już wyleczona.

Rzecz jasna, że z biegiem lat rośnie zapotrzebowanie  na środki dla dziecka na skutek rozpoczęcia studiów w innym mieście, potrzeby rozwoju pasji lub wskutek nieszczęśliwego zdarzenia losowego. Również takie czynniki jak: wzrost kosztów czynszu oraz rachunków za media  czy energię bezsprzecznie wpływają na wysokość alimentów.  W przypadku, gdy sytuacja majątkowa lub zdrowotna rodzica, który sprawuje pieczę nad dzieckiem ulegnie zmianie na gorsze, wówczas również można ubiegać się o podwyższenie alimentów. 

Jak sporządzić pozew o podniesienie kwoty alimentów?

Jeśli chcemy rozpocząć sądową batalię o podwyższenie alimentów na dziecko, najlepiej zaangażujmy do tego adwokata. Na podstawie naszych relacji i zebranych dokumentów sporządzi on odpowiednio napisany pozew. Pismo procesowe zostanie następnie złożone we właściwym dla miejsca zamieszkania  (dziecka lub rodzica z obowiązkiem alimentacyjnym) wydziale rodzinnym Sądu Rejonowego. Rodzic, który ubiega się o podwyższenie alimentów z punktu widzenia prawa przedstawicielem ustawowym dziecka. Kiedy dziecko osiągnie pełnoletność, wówczas może już działać samodzielnie w takich sprawach. W treści sporządzanego pisma musimy wykazać, że od ostatniego wyroku sądu w sprawie wysokości alimentów, nastąpiły diametralne sprawy, które przyczyniają się do roszczeń o podwyższenie alimentów. Pamiętajmy, że ważne są jedynie te okoliczności, które nastąpiły w sytuacji gdy wysokość alimentów została już ustalona przez Sąd. W pozwie powinniśmy zawrzeć informacje odnośnie do przedmiotu sporu, a zatem odejmijmy kwotę płaconych rocznie alimentów od kwoty o którą się staramy. Kwotę tą również podajemy w skali roku. Dobrą wiadomością jest fakt, że sprawa o podwyższenie alimentów nie jest obciążona kosztami sądowymi.

Zbierzmy materiał dowodowy
W celu udowodnienia przed Sądem naszej racji odnośnie do podniesienia kwoty alimentów, koniecznie musimy zebrać odpowiednią dokumentację. Gromadźmy zatem wszelkie faktury, wyciągi, zaświadczenia, potwierdzenia i inne dokumenty potwierdzające fakt, że naszemu dziecku potrzebne są teraz większe pieniądze.Miejmy na uwadze jedynie te dowody, które dotyczą okresu od ostatniego  wyroku Sądu w kwestii wysokości alimentów. W celu udowodnienia polepszenia sytuacji finansowej rodzica, którego obejmuje obowiązek alimentacyjny, Sąd wydaje pozwolenia na wystąpienie o wyciąg  z konta lub dokumentów pracowniczych (np. umów o pracę). Korzystając z pomocy adwokata możemy być pewni, że wynik sprawy będzie pomyślny, z racji tego, że będzie dokładnie zapoznany z aktami całego postępowania. Pomoże mu to sformułować nowe roszczenia w kwestii podniesienia alimentów.  

admin
Latest posts by admin (see all)

    Dodaj komentarz