Dokonanie podziału majątku za porozumieniem stron to wyjście idealne, lecz rzadko spotykane. Wówczas opłaty, jakie należy ponieść, nie są wygórowane. Co jednak, jeśli konflikt małżonków lub byłych małżonków, jest tak wielki, że nie są w stanie dojść do porozumienia w zakresie podziału majątku wspólnego? Wówczas należy dokonać sądowego podziału majątku.
OPŁATA SĄDOWA W SPRAWIE O PODZIAŁ MAJĄTKU
Wysokość opłaty stałej wynosi 300 złotych, ale tylko wówczas, gdy wniosek o podział majątku jest zgodny i zawiera porozumienie w projekcie podziału majątku wspólnego. Projekt zgodnego podziału majątku wspólnego to nic innego, jak propozycja dotycząca wszystkich elementów związanych z podziałem majątku – podziału składników majątku i konkretnego sposobu ich podziału między strony. Jeśli jednak wnosimy do Sądu Rejonowego wniosek o podział majątku na drodze sądowego podziału majątku, to opłata sądowa wynosi 1000 zł.
SPRAWA O PODZIAŁ MAJĄTKU – DODATKOWE KOSZTY?
Często zdarza się, że pomiędzy Stronami dochodzi do sporu dotyczącego wartości danych składników majątku wspólnego, dlatego należy powołać biegłych sądowych, aby sporządzili wycenę (nieruchomości, samochodu itd.). Jak można się domyślać, biegły otrzymuje wynagrodzenie za wykonaną pracę – tego rodzaju koszty wliczane są do ogólnych kosztów postępowania sądowego. Bardzo często zdarza się także, że należy powołać biegłego geodetę, który sporządzi dzielenie majątku nieruchomego w sposób fizyczny. Taki geodeta to specjalista do spraw architektury i budownictwa, który także otrzymuje wynagrodzenie za swoją pracę.
KOSZTY W SPRAWIE O PODZIAŁ MAJĄTKU – która ze stron je ponosi? Czy obie strony ponoszą koszty w SPRAWIE O PODZIAŁ MAJĄTKU?
W sprawie o podział majątku wspólnego koszty ponoszą obie strony w stopniu równym – wynagrodzenia biegłych itd. Co jednak z opłatą sądową? Opłatę sądową od wniosku o podział majątku wspólnego powinien pokryć wnioskodawca, w praktyce jednak jest tak, że w orzeczeniu kończącym sprawę Sąd wydaje nakaz zwrotu połowy wysokości opłaty drugiej stronie. W przypadku jednak, gdy jedna ze stron z uwagi na trudną sytuację materialną nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych, wówczas może wnieść do sądu o zwolnienie z kosztów załączając formularz oświadczenia o aktualnej sytuacji finansowej.
Przed Tobą sprawa o podział majątku? Szukasz doświadczonego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!
- Tymczasowe aresztowanie i inne środki zapobiegawcze - 18 marca, 2025
- Konfiskata samochodu za jazdę po alkoholu - 18 marca, 2025
- Rozwód – nowy rozdział w życiu człowieka - 7 marca, 2024