Pozew rozwodowy to pierwszy krok w rozwodowej batalii. Czy lepiej napisać pozew o rozwód samodzielnie czy też warto skorzystać z pomocy adwokata? Co istotne, w pozwie o rozwód nie można zapominać o kluczowej kwestii – uzasadnieniu. To właśnie odpowiednio napisane uzasadnienie często może decydować o przebiegu rozprawy rozwodowej.
Uzasadnienie – co powinno zawierać?
Uzasadnienie pozwu rozwodowego powinno mieć kilka istotnych cech: być spójne, konkretne i konsekwentne. Nie może zawierać zbyt dużej ilości nadmiernych emocji i pozostawać w zgodności z wnioskami pozwu. Należy nadmienić, że takie uzasadnienie pozwu o rozwód musi być dostosowane do sytuacji – nie ma bowiem jednego dobrego wzoru uzasadnienia . Ze względu na to, że pozew rozwodowy i zawarte w nim uzasadnienie musi bazować na konkretnej sytuacji, warto w napisaniu takiego pozwu zwrócić się o pomoc do adwokata – posiada on doświadczenie w pisaniu wielu pozwów dotyczących wielu różnych sytuacji, dlatego z pewnością będzie wiedział, co w danym pozwie należy uwzględnić.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie
W przypadku pozwu rozwodowego bez orzekania o winie sprawa jest nieco prostsza. Wówczas nie jest koniecznie szczegółowe opisywanie przebiegu małżeństwa i wystarczy krótkie i zwięzłe uzasadnienie pozwu rozwodowego. Jednak, jak w każdym odpowiednio sporządzonym uzasadnieniu, należy przekonać sąd, że doszło do trwałego i całkowitego rozkładu pożycia małżonków. Dlaczego w pozwie o rozwód bez orzekania o winie nie warto szczegółowo uzasadniać rozkładu pożycia? Odpowiedź jest prosta: aby zakończyć sprawę rozwodową już na pierwszej rozprawie.
Przed Tobą sprawa o rozwód? Szukasz doświadczonego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!
- Rozwód – nowy rozdział w życiu człowieka - 7 marca, 2024
- Związek partnerski a dziedziczenie - 14 września, 2023
- Związek partnerski a podział majątku - 23 sierpnia, 2023