Pozew rozwodowy z winy małżonka

Pozew o rozwód to pierwszy krok w sprawie o rozwód, pisząc go, rozpoczynamy batalię rozwodową Co jednak zrobić, aby rozwód przebiegł bez silnych emocji i po naszej myśli? Czy lepiej napisać pozew o rozwód samodzielnie czy też warto skorzystać z pomocy adwokata? Co istotne, w pozwie o rozwód nie można zapominać o kluczowej kwestii – uzasadnieniu. To właśnie odpowiednio napisane uzasadnienie często może decydować o przebiegu rozprawy rozwodowej.

Uzasadnienie – co powinno zawierać?

Uzasadnienie pozwu rozwodowego powinno zawierać szereg kluczowych cech: być spójne, konkretne i konsekwentne. Nie może zawierać zbyt dużej ilości nadmiernych emocji i pozostawać w zgodności z wnioskami pozwu. Należy nadmienić, że takie uzasadnienie pozwu o rozwód musi być dostosowane do sytuacji – nie ma bowiem jednego dobrego wzoru uzasadnienia . Ze względu na to, że pozew rozwodowy i zawarte w nim uzasadnienie musi bazować na konkretnej sytuacji, warto w napisaniu takiego pozwu zwrócić się o pomoc do adwokata – posiada on doświadczenie w pisaniu wielu pozwów dotyczących wielu różnych sytuacji, dlatego z pewnością będzie wiedział, co w danym pozwie należy uwzględnić.

Pozew o rozwód z winy małżonka

Sporządzanie pozwu o rozwód z winy małżonka to zupełnie inna kwestia niż pozew o rozwód bez orzekania o winie. W pozwie o rozwód z orzekaniem o winie trzeba napisać bardziej szczegółowe uzasadnienie, czasem nawet kilkunasto- lub kilkudziesięciostronowe! W kwestii, jaką jest pozew o rozwód z winy małżonka uzasadnienie musi zawierać takie elementy, jak: opis tego, co się stało, na czym wina małżonka polega, historia wspólnego pożycia. Ponadto nie należy zapominać o takich rzeczach, jak: dowody na  potwierdzenie swoich słów, aby udowodnić orzeczenie o winie małżonka. Pamiętać należy jednak, że pisaniu tego rodzaju pozwu o rozwód towarzyszą ogromne emocje, dlatego warto sięgnąć po pomoc adwokata, który spojrzy na sprawę tzw. chłodnym okiem, bez emocji, dzięki czemu uzasadnienie pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie małżonka będzie spójne, profesjonalne i konkretne, pozbawione zbędnych emocji. Co istotne: jeśli powód decyduje się na rozwód z orzeczeniem winy drugiego małżonka, musi przedstawić konkretne fakty uzasadniające winę za rozkład pożycia i małżeństwa. Wówczas kluczowe będą dowody, np. dowody zdrady.

Pozew rozwodowy z powodu zdrady małżonka

Zdrada, według tzw. statystyk rozwodowych, to jedna z najczęstszych przyczyn orzekania rozwodu. Dlaczego? Nie ulega wątpliwości, że wierność to jedna z kluczowych składowych i obowiązków, jakie ciążą na małżonkach, aby małżeństwo mogło być utrzymane. Brak uczciwości w tym względzie powoduje najczęściej rozkład pożycia małżonków. Poza wiernością małżeńską istotne są także wzajemna pomoc męża i żony oraz troska o dobro założonej rodziny. Zwykle, jeśli doszło do zdrady, to właśnie ten z małżonków, który się jej dopuścił, może zostać uznany za wyłącznie winnego rozkładu małżeństwa. Co ważne jednak, sam fakt zdrady wcale nie musi przesądzać o tym, że sąd uzna małżonka zdradzającego za wyłącznie winnego: sąd każdorazowo, oceniając winę małżonków za rozkład pożycia, musi podejść indywidualnie do każdej sprawy. Dlatego zdarzają się sprawy rozwodowe, w których stwierdzono, iż winę za rozkład małżeństwa i pożycia ponoszą obie strony. Zatem mimo że zdrada jednego z małżonków to najczęściej poważna i kluczowa przesłanka do orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy małżonka zdradzającego, to kwestie takie, jak: wieloletnie zaniedbywanie, nadużywanie alkoholu czy narkotyków albo przemoc fizyczna lub psychiczna doprowadziły do tego, że współmałżonek dopuścił się zdrady

Przed Tobą sprawa o rozwód? Szukasz doświadczonego adwokata, który pomoże przejść Ci przez zawiłości prawa? Skontaktuj się z Kancelarią adwokacką Kamila Klauze pod numerem telefonu: 664-015-120 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00 lub wypełnij formularz kontaktowy, który znajduje się poniżej!


Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz