Utrata prawa jazdy

Za co możemy stracić prawo jazdy? Kiedy możemy spodziewać się utraty ,,prawka”?

Jeśli posiadamy prawo jazdy, to ten artykuł jest bezsprzecznie dla nas! Na pewno wielu z nas zadaje sobie pytanie: Za co możemy stracić prawo jazdy? Gdy przyjrzymy się statystykom, to w Polsce najczęstszą przyczyną utraty prawa jazdy jest przekroczenie prędkości, która jest dozwolona na danym odcinku. Kolejną przyczyną utraty ,,prawka” w Polsce jest również przewożenie samochodem niedozwolonej liczby pasażerów. Pamiętajmy, że liczba dozwolonej ilości pasażerów w naszym pojeździe uwarunkowana jest od informacji na ten temat zapisanych w dowodzie rejestracyjnym auta i wymiar kary jest tu kwestią indywidualną.  Prawo jazdy tracimy oczywiście po zatrzymaniu nas w stanie nietrzeźwości i na skutek ucieczki z miejsca wypadku. O dopuszczalnej wartości promili w wydychanym powietrzu pisaliśmy już na blogu. W zależności od występku jakiego się dopuścimy, prawo jazdy możemy utracić na trzy miesiące, rok, trzy lata lub dłużej. To kwestia indywidualna. 

Utrata prawa jazdy na 3 miesiące

Z pewnością prawo jazdy zostanie nam zabrane na okres 3 miesięcy, kiedy zatrzyma nas policja podczas zbyt szybkiej jazdy w terenie zabudowanym . Obecnie dopuszczona prędkość w takiej sytuacji wynosi 50/h. Ponadto w takiej sytuacji możemy spodziewać się mandatu w wysokości od 1500zł. Jeśli takiego wykroczenia dopuściliśmy się nie pierwszy raz, wówczas wartość mandatu wynosić będzie 3000zł, a także odnotowanych zostanie nam 10 punktów karnych. Pamiętajmy, że od 1 stycznia 2022 roku kary za zbyt szybką jazdę autem są zdecydowanie wyższe i brak ,,stójkowych” nie zawsze chroni nas przed konsekwencjami. Gdy zostaniemy przyłapani przez fotoradar, to możemy spodziewać się takiego samego wymiaru sprawiedliwości i tuż po identyfikacji dokument prawa jazdy zostanie nam zabrany na trzy miesiące. Tylko w wyjątkowej sytuacji mimo znacznego przekroczenia prędkości możemy uniknąć kary odebrania dokumentu prawa jazdy. Mamy tu na uwadze głównie sytuacje wyjątkowe, takie jak np. przewożenie osób do szpitala. Jeśli zostaliśmy ukarani odebraniem prawa jazdy za przekroczenie prędkości na czas określony, to bezprawne prowadzenie pojazdu w takim przypadku grozi wydłużęniem kary o następne trzy miesiące. Kolejne przyłapanie na zbagatelizowaniu sprawy skutkowac będzie odebraniem prawa jazdy, a więc w roli kierowcy możemy ponownie być po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. 

Jakie kary i za jakie wykroczenie?

Pamiętajmy, że rodzaj nałożonej na nas kary jest uwarunkowany powagą naszego ,,drogowego występku”. Jeśli przewieziemy naszym pojazdem zbyt wiele osób i zostaniemy zatrzymani przez policję, to otrzymamy mandat w wysokości 300 zł oraz 1 punkt karny za każdego nadprogramowego pasażera. Maksymalnie otrzymać możemy 3000 zł mandatu oraz 10 punktów karnych.  Prawo jazdy na trzy miesiące utracimy, gdy przewieziemy trzech pasażerów więcej niż podaje nasz dowód rejestracyjny. Powyższe przypadki mieszczą się w definicji wykroczenia, które określa art. 29 § 1 Kodeksu wykroczeń. Przewiduje on maksymalnie karę 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów. Zakaz prowadzenia auta na minimum rok grozi nam wtedy, kiedy popełnimy przestępstwo. Wówczas odebranie dokumentu prawa jazdy ma wymiar karny, który określa Kodeks karny w art 39 pkt. 3. W tej definicji mieszczą się między innymi takie występki jak:

  • prowadzenie pojazdu pod wpływem niedozwolonej ilości alkoholu i udowodnieniu tego faktu przy użyciu alkomatu lub badań krwi – wówczas grozi nam kara, w zależności od poziomu stężenia alkoholu we krwi od 6 miesięcy aż do 15 lat
  • ucieczka z miejsca wypadku, zwłaszcza będąc pod wpływem alkoholu;
  • prowadzenie auta pod wpływem substancji psychoaktywnych;
  • pozbawienie życia lub zdrowia innych użytkowników drogi (jezdni, chodnika, przejścia dla pieszych), na skutek przekroczenia dozwolonej na danym terytorium prędkości lub wskutek innych czynników zależnych od kierowcy – tutaj kary są bardzo dotkliwe, włącznie z pozbawieniem wolności, rozpoczynającym się od 6 miesięcy wzwyż.

Warto wiedzieć, że po zatrzymaniu nas w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu na rowerze, to nie grozi nam utrata prawa jazdy. Kary finansowe są jednak bardzo dotkliwe, ponieważ rozpoczynają się od 1000 zł (po samym użyciu alkoholu), natomiast będąc w stanie uznanym ustawowo za nietrzeźwość możemy zapłacić mandat w wysokości nawet 2500 zł! Pijany rowerzysta zobligowany jest również do opłaty za odholowanie swojego dwuśladu i przechowanie go do czasu ,,wytrzeźwienia”. 

Utrata prawa jazdy a punkty karne

Doskonale wiemy, że za uzyskaną odpowiednią ilość punktów karnych możemy spodziewać się utraty prawa jazdy. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że innymi prawami kierujemy się w ocenie młodych kierowców, a innymi osoby, które posiadają prawo jazdy dość długo. Kierowca, który posiada prawo jazdy krócej niż rok, prawo jazdy traci w wyniku zebrania 20 punktów karnych. Dokument odzyska dopiero po ponownym przystapieniu do egzaminów. Jeśli mamy dłuższy staż kierowania autem , to dopiero po uzyskaniu 24 punktów możemy stracić ,,prawko”. Otrzymamy je po uzyskaniu pozytywnej opinii od decyzyjnego psychologa oraz po kursie reedukacyjnym, na który kieruje nas starosta na mocy decyzji administracyjnej. Warto wiedzieć, że kwestia dozwolonych punktów karnych  oraz ilość punktów, które możemy otrzymać jednorazowo jest wciąż aktualizowana i nie ma stałej wartości. 


Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz