Mediacja a rozwód

Mediacja a rozwód – kiedy warto skorzystać z usług mediatora?

Jeśli przed nami wyjątkowo burzliwy rozwód, a nasze relacje z byłym współmałżonkiem nie są najlepsze, warto pomyśleć o skorzystaniu z usług mediatora. Pomyślmy o tym jeszcze zanim nasz pozew dostarczymy do Sądu. Taką mediację nazywamy mediacją pozasądową (prywatną) i ma podobne zalety co mediacja sądowa.  Musimy jednak pamiętać o tym, że składając wniosek do mediatora  o to, by prowadził mediacje potrzebujemy wyrażenia zgody byłego współmałżonka.  Wynika to z faktu, że mediacje w świetle prawa nie są obowiązkowe. Mediacja a rozwód to kwestia dość innowacyjna, lecz coraz częściej spotykana. Dlaczego? Przede wszystkim w cywilizowanym świecie coraz bardziej zależy nam na pokojowym i kompromisowym rozwiązywaniu sporów, w tym sporów pomiędzy byłymi współmałżonkami. 

Jak prawidłowo zredagować wniosek o prowadzenie mediacji? W jaki sposób dostarczyć go wybranemu mediatorowi?

W przypadku sporządzania wniosku o prowadzenie mediacji należy kierować się wytycznymi zawartymi w artykule 1837 k.p.c.  Zgodnie z nim w takim wniosku zawrzeć powinniśmy:

  • dane osobowe stron sporu, czyli w przypadku sprawy rozwodowej podajemy dane współmałżonków;
  • sprecyzowane dokładnie życzenie odnośnie jakiej sprawy dotyczy mediacja – w tym przypadku zaznaczmy, że chodzi nam o mediacje rozwodowe. 
  • przywołanie sytuacji, która uzasadniałaby nasze żądanie;
  • nasz podpis;
  • wskazanie załączników.

Następnie powinniśmy wysłać sporządzony wniosek drogą pocztową pod adres współmałżonka. Pamiętajmy o tym, by zachować dowód doręczenia pisma. ponieważ kolejnym krokiem jaki musimy podjąć będzie wysłanie tego wniosku do naszego potencjalnego mediatora. Do tego wniosku załączyć musimy dowód doręczenia jego odpisu naszemu współmałżonkowi. Oczywiście mimo podjęcia powyższych kroków mediacja może nie dojść do skutku po tym, jak adresat wniosku nie wyrazi takiej zgody. Po wyrażeniu takiej zgody, możemy zawrzeć formalną umowę o mediację. Na jej podstawie będziemy mogli z powodzeniem przeprowadzić mediację sądową. Oczywiście w mniej konfliktowym układzie małżonkowie mogą razem sporządzić z mediatorem takową umowę. Pamiętajmy, że mediatora możemy wybrać samodzielnie lub też mieć wyznaczonego przez Sąd (w przypadku mediacji sądowej, o której będziemy jeszcze pisać w kolejnym akapicie).

Co zyskujemy angażując mediatora w sprawę rozwodową? 

Pamiętajmy, że każdą kwestię rodzinną po ustaniu małżeństwa możemy uregulować jedynie sądownie. Są to kwestie dotyczące opieki rodzicielskiej czy wysokości alimentów, jeśli mamy dzieci. Pamiętajmy więc, że za sprawą mediacji możemy jedynie wypracować pewnego rodzaju porozumienie za sprawą arbitra jeszcze przed sprawą rozwodową. Co możemy zyskać korzystając z mediacji? Przede wszystkim dzięki nim możemy zdecydowanie skrócić czas trwania sprawy rozwodowej i pozbyć się wszelkich wątpliwości i niedomówień.  Jeśli mediacja nie przyniosłaby pożądanego rezultatu, wówczas o wyniku sprawy rozwodowej decyduje tylko Sąd. Pamiętajmy, że mediacja nie jest jawna. Oznacza to, że zarówno strony konfliktu jak i mediator nie mogą ujawniać faktów, o których dowiedziały się odnośnie do przebiegu mediacji. Każdy ze współmałżonków zresztą złożyć musi ku temu odpowiednie oświadczenie. Oprócz mediacji przedsądowej mamy do wyboru też mediację sądową, o której wspomnieliśmy w niniejszym artykule.. Jak sama nazwa mówi, skorzystać  z takowej możemy w trakcie sprawy rozwodowej, po wyrażeniu zgody obu małżonków. 

Jak długo trwa przeprowadzenie mediacji podczas postępowania rozwodowego? Ile kosztuje wynagrodzenie mediatora?

Czas trwania mediacji wyznacza Sąd. Jest to okres zazwyczaj do trzech miesięcy. Jeśli jednak będą one burzliwe, to możemy z powodzeniem wydłużyć ten czas. Warto wiedzieć, że okresu mediacji nie liczymy do całości trwania rozprawy rozwodowej. Koszty związane z mediacją ponoszą małżonkowie i każda ze stron płaci za nie po równo. Oczywiście strony mogą ustalić między sobą ewentualne dysproporcje w opłacie. Koszt pierwszego posiedzenia mediacyjnego to około 100 zł, a przy każdym kolejnym posiedzeniu kwota ta proporcjonalnie wzrasta.


Kamila Klauze
Latest posts by Kamila Klauze (see all)

    Dodaj komentarz