Rozwód bez pomocy adwokata. O czym należy pamiętać?

Niektórzy z nas, decydując się na rozwód, postanawiają samodzielnie przejśc przez rozprawę rozwodową. Jakimi cechami powinna charakteryzować się osoba, która na własną rękę chce zająć się swoją sprawą rozwodową?

Rozwód bez pomocy adwokata

Podjęcie odważnej decyzji o samodzielnym przejściu przez sprawę rozwodową oznacza, że musimy się do niej fachowo przygotowac. Musimy liczyć się z tym, że będziemy swoim własnym adwokatem. Co to oznacza? Oznacza to, że wszelkie pisma procesowe, które składane będą na rozprawie, a także tezy, uzasadnienia odpowiedzi i wypowiedzi kierowane do sądu powinny spełniać takie same wymogi, jakie nakłada się na adwokata.

Samodzielnie występowanie w roli własnego pełnomocnika powoduje, że musimy być bardzo zdyscyplinowani – na sali sądowej możnazabierać głos wyłącznie wtedy, gdy pozwalają na to przepisy procedury i w określonej formie. Trzeba pamiętac, że niespełnienie tych wymagań może nas doprowadzić do negatywnych konsekwencji.
Należy też mieć na uwadze, że sędzia czy inni urzędnicy sądowi zobowiązani są do bezstronności. Nie można więc liczyć na to, że jeśli rozwód przeprowadzamy bez pomocy adwokata, zostaniemy pokierowani, potraktowani inaczej czy że ktoś z sali sądowej nam pomoże. Jest to wykluczone, ponieważ podobne działania mogą naruszac zasadę bezstronności.

Czym cechuje się osoba, która może samodzielnie przejść przez sprawę rozwodową?

Kluczową cechą jest dużo wolnego czasu i świetna jego organizacja – należy posiadać umiejętnośc panowania nad porządkiem w mnożących się dokumentach rozwodowych i innych kwestiach dotyczących rozwodu.

Warto ponadto posiadac umiejętnośc formułowania myśli i świetnie pisać. Tzw. lekkie pióro jest wskazane. Bardzo ważne jest także rozumienie zawiłości i przepisów prawnych dotyczących rozwodu.

Panowanie nad emocjami również jest niezbędne. Przyda się także umiejętność zabierania głosu w zakresie wystąpień publicznych, by móc bez stresu zabrac głos i sformułowac precyzyjnie własne stanowisko, argument, uzasadnienie czy tezę. Poza tym przyda się doświadczenie w zakresie negocjacji i duża pewnośc siebie, aby nie pozwolic, by strona przeciwna zbiła nasze argumenty.

Ważna jest umiejętność panowania nad stresem. Podczas rozwodu jest on nieunikniony.

Jak widac zatem samodzielnie przeprowadzenie rozwodu nie jest wcale proste i bezproblemowe. Problemy sprawia zwłaszcza skomplikowana, wieloaspektowa sprawa rozwodowa, pełna prawnych zawiłości. Zwykle rozwód bez adwokata staje się niemożliwy. O plusach posiadania adwokata podczas sprawy rozwodowej przeczytasz we wpisie: „Adwokat a sprawa rozwodowa. Strażnik naszych interesów”.

Dodaj komentarz