Obowiązek alimentacyjny kojarzymy głównie ze świadczeniami finansowymi , z jakich musi wywiązać się rodzic, który po rozstaniu z partnerem nie pozostał przy dziecku. Stereotyp ten wynika z faktu, że powyższa sytuacja jest z reguły najczęściej spotykaną wśród naszych krewnych i znajomych. Warto zdać sobie jednak sprawę z faktu, że obowiązkiem uiszczania alimentów mogą zostać obciążone osoby, które…nie posiadają potomstwa. Jakie to przypadki? Do płacenia alimentów powołani być mogą: przyrodnie rodzeństwo, dziadkowie, mąż w stosunku do żony i na odwrót, macocha oraz ojczym. Również dalszym krewnym – o ile mamy na to należyte uzasadnienie – możemy wytoczyć proces o alimenty.
W jakich przypadkach możemy starać się o wyegzekwowanie alimentów?
Kiedy z przyczyn losowych stajemy nagle przed trudną sytuacją życiową (na przykład wskutek ciężkiego wypadku), powinniśmy zwrócić się o pomoc do członków rodziny. Życie pokazuje jednak, że na rodzinę czasem nie ma co liczyć, dlatego też możemy sądownie wytoczyć nasze roszczenia o wsparcie finansowe w postaci alimentów. Jeśli Sąd uzna je za zasadne, wówczas możemy spodziewać się pozytywnego orzeczenia. Przepisy prawne odnośnie do obowiązku alimentacyjnego są w niektórych przypadkach bezsprzecznie obowiązkowe i nie zależą od woli stron. Wynika z tego zatem, że każde orzeczenie Sądu w sprawie alimentów jest jego doprecyzowaniem, a więc ustala ich wysokość. Jeśli osoba objęta obowiązkiem alimentacyjnym uchyla się od płacenia alimentów, wówczas poszkodowany zgodnie z art 209 Ustawy Kodeksu Karnego może sporządzić pozew z roszczeniami mającymi wyegzekwować dług alimentacyjny oraz zgłosić zaistniały problem do prokuratury lub na policję. Skutkiem pozytywnego rozpatrzenia pozwu jest w najlepszym przypadku grzywna, a w najgorszym kara więzienia.
Obowiązek alimentacyjny w praktyce – kiedy przysługuje możliwość uchylenia się od obowiązku płacenia alimentów?
Możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego przysługuje każdemu krewnemu wobec każdego krewnego. Wyjątkiem jest rodzic uiszczający alimenty na małoletnie dziecko. W każdym innym przypadku możemy udowodnić przed Sądem, że osoba pozywająca nas o alimenty robi to bezzasadnie. Wtedy istnieje spore prawdopodobieństwo, że powództwo alimentacyjne będzie oddalone. Dla Sądu istotne jest również poziom respektowania zasad życia społecznego osoby pozywającej o alimenty oraz jej stan zdrowia i zdolności. Oprócz alimentów na dzieci, popularne staje się obciążenie alimentacyjne byłego współmałżonka na drugiego byłego współmałżonka. Można o nie wystąpić po orzeczeniu rozwodu, przy zebraniu odpowiedniej dokumentacji, która uzasadniałaby konieczność zadośćuczynienia jednej stronie za poniesione krzywdy lub straty materialne. W tym przypadku również Sąd badać będzie poziom respektowanie zasad życia społecznego strony pozywającej byłego współmałżonka o alimenty oraz jej stan zdrowia. Jeśli zatem były mąż lub żona podupadnie na zdrowiu i po zebraniu należytej dokumentacji potwierdzających np. leczenie psychiatryczne, onkologiczne a nawet opiekę psychologiczną, może wnieść pozew o alimenty. Dla Sądu będzie to jak najbardziej zasadne, kiedy po rozpatrzeniu takiej dokumentacji wniesie, że rozpad małżeństwa spowodował uszczerbek na zdrowiu byłego współmałżonka.
- Sprawa o podwyższenie alimentów - 18 kwietnia, 2025
- Alimenty na dorosłe dziecko? - 18 kwietnia, 2025
- Tymczasowe aresztowanie i inne środki zapobiegawcze - 18 marca, 2025